App för NOK!

  • 27 feb 2013

Med den nya appen IdrottOnline får idrottsföreningen tillgång till en gemensam mötesplats där både laget, ledaren och den en enskilde medlemmen får verktyg för att kommunicera, rapportera och administrera sin idrott. Appen finns tillgänglig för Windows Phone, Iphone och Android.

I NOK
Är det någon grupp som önskas skapas kontakta Robert Larsson coach@norbergsok.se  Läs mer nedan vad den kan användas till:

Kommunicera
Appen IdrottOnline är mötesplatsen för din grupp inom föreningen, det kan vara träningsgruppen, laget eller kanske styrelsen. Gruppledaren skapar ett gemensamt SMS-nummer för kommunikation med hela gruppen utan att behöva hålla reda på varje enskilt telefonnummer. När det gäller den nya SMS-tjänsten samarbetar vi med smsgrupp.se. Gruppen kan också dela ett gemensamt community i IdrottOnline med hjälp av appen. Självklart kan också varje enskild medlem hålla kontakt med sin förening direkt i mötesplatsen i IdrottOnline.

Rapportera
Appen IdrottOnline underlättar föreningens LOK-stödshantering och förenklar inför slutrapporteringen. Lagledaren eller gruppadministratören kan direkt via appen se föreningens alla LOK-stödsaktiviteter, lägga upp nya aktiviteter och knyta både befintliga och nya medlemmar till de olika aktiviteterna. Vid varje enskilt träningstillfälle är det enkelt att markera vilka medlemmar som deltagit och vilka som inte kom direkt via appen. Allt uppdateras därefter direkt i IdrottOnline.

Administrera
Appen IdrottOnline ger varje enskild medlem möjlighet att själv redigera sina uppgifter. Gruppadministratören kan också uppdatera sina gruppmedlemmars telefonnummer, e-postadresser och annan viktig information. Tillkommer nya medlemmar i gruppen läggs de lätt in av gruppadministratören med hjälp av personnumret. Varje medlem har också via appen direkt tillgång till sina prenumerationer från mötesplatsen i IdrottOnline, det kan t ex vara bevakning av andra grupper och föreningar eller olika bloggar.

 

Ladda hem appen här

 WindowsPhone_208x67_blk Windows Phone
Ladda hem
Img208x74_android-app-on-google-play-2 

Android

Ladda hem

 liten appstore

Apple

Ladda hem

Support

Se i manualen för den nya appen (gäller föreningar) 

Support för tjänsten SMSgrupp 

Kontakta SMSgrupp direkt

Mer frågor och svar om IdrottOnline app