NOK vann Älgbirgers även i år!

  • 9 maj 2011

NOK har de senaste åren haft för vana att vinna Älg-Birgers och även i år gick det bra. NOK vann ganska komfortabelt.

Älgbirgers

(från OKH:s hemsida)

 

Nu har Älgbirgers avgjorts under en fantastisk orienteringsdag vid den fina badplatsen i södra änden av Skärsjön. I fin och öppen terräng och efter många fina kämpainsatser så blev det  till slut efter en del räknande Norbergs OK som segrade i Älgbirgers 2011.

Resultatet blev följande.

1. Norbergs OK 17905,03 sekunder

2. Surahammars SK 33172,20 sekunder

3. OK Hedströmmen 47750,11 sekunder

4. Fagersta OK  79020, 17 sekunder

5. SK Trim 97894,33 sekunder

Individuella resultat

 

 

Hur kommer man då fram till följande resultat, jo först så tänkte jag berätta om bakgrunden till att vi ville göra om beräkningssystemet som har gällt i alla år. Nämligen det där de tre bästa resultaten på varje bana räknades in i sluttiden och den klubb som hade kortaste tiden vann. Vid ett möte med norrklubbarna i SK Trim,s klubbstuga en höstkväll för några år sen så kom vi överens om att deltagarantalet hade minskat rejält på våra klubbtävlingar. Tanken var då att göra om beräkningssystemet så att alla som sprang räknades in i slutresultatet. Sen ville vi även att många deltagare skulle löna sig, i ett försök att få fler som springer orientering.Uppdraget att fila på ett nytt sätt att räkna på gick till Mats Bergman NOK och undertecknad. Efter ett antal test och diskusioner fram och tillbaka så kom vi till ett beslut enligt följande.

Alla tider för klubbens löpare läggs ihop på varje bana. Sen delas den sammanlagda tiden med antalet deltagare från klubben på varje bana. Man får då en medeltid per bana och klubb. Medeltiderna från varje bana läggs ihop och man får fram en sammanlagd medeltid per klubb.

För att premiera stort deltagarantal så tar man alla fullföljande deltagare i hela tävlingen och dividerar med klubbens antal fullföljande deltagare. Man får då en faktor som blir låg vid många deltagare och hög vid få deltagare från klubben. Den faktorn multipliceras med den sammanlagda medeltiden för varje klubb och ett slutresultat fås fram. Här lönar det sig med många som springer, det är nämligen nästan omöjligt att vinna med enbart få och snabba löpare!

Problemet har varit av teknisk art i exelarket som vi har haft som grund, det är nu löst med hjälp av Åke Larsson. Vi gjorde om alla tider till sekunder och sen gick det bra att hantera i exel och resultatet enligt ovan var ett faktum.

Tar nu tillfället att uppmana alla klubbar att till nästa år se till att så många som möjligt deltar från varje klubb då jag tror att slutresultatet kommer att bli jämnare om vi blir fler som springer från varje klubb.

Det är nämligen så att rent teoretiskt så skulle två eller flera klubbar kunna hamna på samma medeltid innan man tar hänsyn till deltagarantal från klubbarna. I det fallet kommer den klubb som har flest fullföljande deltagare att vinna.

TACKAR ALLA SOM DELTOG I DAG VID SKÄRSJÖN OCH HOPPAS ATT VI BLIR FLER TILL NÄSTA ÅR!

Roger Åsberg

 

Älgbirgers 2011 blomma

 

 

En blomma och ett stort tack till alla som

sprang OK Hedströmmens Älgbirgers

i söndags 22/5.

 

NOK:s preliminära laguppställning

 

BANA 1     3010 m – medelsvår (6 st)

 

Catrine Lundquist

Egon Lundquist

Jan Åhs

Oskar Karlsson

Per Andersson

William Karlsson

Johan Källman

 

 

BANA 2     2530 m – lätt (5 st)

 

Amanda Elmertoft

Carl Karlsson

Marie Andersson

Robin Bergstrand

Sofia Andersson

 

 

BANA 3    1690 m – nybörjare (4 st)

 

Axel Andersson

Frida Andersson/Elisabet Elmertoft

Karina Karlsson

Oliver Karlsson

 

 

BANA 4    4400 m – svår (7 st)

 

Henrik Hellgren

Jan-Eric Hellgren

Martina Karlsson

Patrik Linder

Rasmus Elmertoft

Rikard Wadman

Sara Andersson

 

För de som vill är det gemensam avfärd från Folkets Hus parkering i Norberg söndag 22/5 kl 08.30.

Vid förhinder ring Per Andersson 240 18 eller Jan Åhs 226 42.

===========================

OK Hedströmmen bjuder in till 2011 års Älg-Birgers

 

Söndagen den 22 maj klockan 10.00 vid Skärsjöns badplats. Vägvisning från väg 233, ca 3 km sydöst om Skinnskatteberg.

 

De banor som finns är följande:

 

Bana 1 – 3010 m lila svårighet = medelsvår

Bana 2 – 2530 m vit svårighet = lätt

Bana 3 – 1690 m grön svårighet = nybörjare

Bana 4 – 4400 m blå svårighet = svår

 

De lätta banorna går runt ett stigsystem.

 

Till varje bana behövs det minst tre orienteringslöpare från NOK.

 

Anmäl dig och ditt pinnummer (om du har)

Före söndagen den 15 maj till:

 

Per andersson telefon 240 18, halvarsbenning@gmail.com

Jan åhs                 telefon 226 42, janahs@telia.com

 

De sätter sedan ihop det slutliga NOK-laget till Älgbirgers 2011.

 

Väl mött!

 


Nu har Älgbirgers avgjorts under en fantastisk orienteringsdag vid den fina badplatsen i södra änden av Skärsjön. I fin och öppen terräng och efter många fina kämpainsatser så blev det  till slut efter en del räknande Norbergs OK som segrade i Älgbirgers 2011.

Resultatet blev följande.

1. Norbergs OK 17905,03 sekunder

2. Surahammars SK 33172,20 sekunder

3. OK Hedströmmen 47750,11 sekunder

4. Fagersta OK  79020, 17 sekunder

5. SK Trim 97894,33 sekunder

 

Här är de individuella resultaten:
Individuella resultat

Hur kommer man då fram till följande resultat, jo först så tänkte jag berätta om bakgrunden till att vi ville göra om beräkningssystemet som har gällt i alla år. Nämligen det där de tre bästa resultaten på varje bana räknades in i sluttiden och den klubb som hade kortaste tiden vann. Vid ett möte med norrklubbarna i SK Trim,s klubbstuga en höstkväll för några år sen så kom vi överens om att deltagarantalet hade minskat rejält på våra klubbtävlingar. Tanken var då att göra om beräkningssystemet så att alla som sprang räknades in i slutresultatet. Sen ville vi även att många deltagare skulle löna sig, i ett försök att få fler som springer orientering.Uppdraget att fila på ett nytt sätt att räkna på gick till Mats Bergman NOK och undertecknad. Efter ett antal test och diskusioner fram och tillbaka så kom vi till ett beslut enligt följande.

Alla tider för klubbens löpare läggs ihop på varje bana. Sen delas den sammanlagda tiden med antalet deltagare från klubben på varje bana. Man får då en medeltid per bana och klubb. Medeltiderna från varje bana läggs ihop och man får fram en sammanlagd medeltid per klubb.

För att premiera stort deltagarantal så tar man alla fullföljande deltagare i hela tävlingen och dividerar med klubbens antal fullföljande deltagare. Man får då en faktor som blir låg vid många deltagare och hög vid få deltagare från klubben. Den faktorn multipliceras med den sammanlagda medeltiden för varje klubb och ett slutresultat fås fram. Här lönar det sig med många som springer, det är nämligen nästan omöjligt att vinna med enbart få och snabba löpare!

Problemet har varit av teknisk art i exelarket som vi har haft som grund, det är nu löst med hjälp av Åke Larsson. Vi gjorde om alla tider till sekunder och sen gick det bra att hantera i exel och resultatet enligt ovan var ett faktum.

Tar nu tillfället att uppmana alla klubbar att till nästa år se till att så många som möjligt deltar från varje klubb då jag tror att slutresultatet kommer att bli jämnare om vi blir fler som springer från varje klubb.

Det är nämligen så att rent teoretiskt så skulle två eller flera klubbar kunna hamna på samma medeltid innan man tar hänsyn till deltagarantal från klubbarna. I det fallet kommer den klubb som har flest fullföljande deltagare att vinna.

TACKAR ALLA SOM DELTOG I DAG VID SKÄRSJÖN OCH HOPPAS ATT VI BLIR FLER TILL NÄSTA ÅR!

Roger Åsberg