Hoppa till sidans innehåll

NOK tog hem Lådkavlen

06 JUN 2007 15:00
I strålande solsken, med kvävande hetta där solen låg på, avgjordes årets lådbudkavle vid Kottmossen i Fagersta.
  • Uppdaterad: 03 OKT 2012 13:36

Tävlingssummering


Ola Jernström NOK 5 tog ledningen på första sträckan, med SSOK 3 som tvåa.
Först in till växling efter sträcka 2 var Sussie Lind för NOK 4 följd av SSOK 3.
Först att växla till sträcka 4 var FOK, där Åke Sundberg fört upp laget till ledning från en 6:e plats. Som tvåa växlade Agneta Gustafsson NOK 4 till Robert Larsson samtidigt som Linda Öström NOK 1 Skickade ut Thomas Gustafsson. Thomas plockade enkelt in de dryga fyra minuter som FOK 1 hade i försprång och NOK 1 stog som segrare. Viktor Funcke sprang stabilt och tog upp NOK 5 till andra platsen. SSOK 3 blev trea.


Regler för Lådkaveln
Reglerna för denna stafett är att det finns fyra sträckor, var och en med sin längd, svårighetsgrad och vissa begränsningar vilka som får delta.
Vid respektive växling finns en "lotterilåda" med kartor för varje klubb där inkommande löpare får "dra" en karta och därmed lotta vilken löpare han/hon skall växla till.
Det går alltså inte att "toppa" ett lag i denna tävling (med undantag om man väljer att ställa upp med bara ett lag förstås!)

Resultat

 

Klassresultat / Sträcktider / WinSplits

1

Norbergs OK 1






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Camilla Sjökvist

13

40.12

13:24


Str 2

Jan Andersson

5

69.03

09:15


Str 3

Linda Öström

3

93.55

04:20


Str 4

Thomas Gustafsson

1

131.32

00:00







2

Norbergs OK 5






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Ola Jernström

1

26.48

00:00


Str 2

Sara Andersson

4

65.41

05:53


Str 3

Timmy Lundmark

6

99.22

09:47


Str 4

Viktor Funcke

2

138.13

06:41







3

Surahammars SOK 3






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Gunnar Munktelius

2

30.03

03:15


Str 2

Lars Hedberg

2

60.00

00:12


Str 3

Albin Berggren

8

99.41

10:06


Str 4

Lars-Erik Carlsson

3

141.31

10:02







4

Norbergs OK 8






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Jan Gottfridson

4

31.49

05:01


Str 2

Elisabet Elmertoft

7

70.03

10:15


Str 3

Amanda Elmertoft

7

99.23

09:48


Str 4

Kalle Björkman

4

144.38

13:06







5

Surahammars SOK 2






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Håkan Trollvad

6

36.13

09:25


Str 2

Marie Berggren

3

65.07

05:19


Str 3

John Gunnarsson

5

99.21

09:46


Str 4

Magnus Thornell

5

149.01

17:29







6

Fagersta OK 1






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Carl-Erik Berglöw

7

37.21

10:33


Str 2

Marianne Einarsson

8

70.20

10:32


Str 3

Åke Sundberg

1

89.35

00:00


Str 4

Thomas Henriksson

6

151.45

20:13







7

OK Hedströmmen 3






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Johanna Mikkelä

18

43.57

17:09


Str 2

Karl-Axel Stjernström

9

73.28

13:40


Str 3

Fanny Karlsson

4

99.09

09:34


Str 4

Åke Larsson

7

152.30

20:58







8

Norbergs OK 4






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Mats Andersson

3

30.49

04:01


Str 2

Sussie Lind

1

59.48

00:00


Str 3

Agneta Gustafsson

2

93.55

04:20


Str 4

Robert Larsson

8

153.57

22:25







9

Norbergs OK 3






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Per Andersson

11

39.56

13:08


Str 2

Ida Wenngren

15

86.39

26:51


Str 3

William Karlsson

11

112.43

23:04


Str 4

Mikael Pettersson Hjelm

9

159.19

27:47







10

Fagersta OK 2






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Lars Wisell

10

39.29

12:41


Str 2

Taisto Alatalo

6

69.50

10:02


Str 3

Per Nilsson

9

99.58

10:23


Str 4

Niklas Olsson

10

160.10

28:38







11

OK Hedströmmen 2






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Ragnar Eriksson

5

35.48

09:00


Str 2

Helena Mikkelä

13

81.28

21:41


Str 3

Lena Lovén

13

118.14

28:39


Str 4

Roger Åsberg

11

166.47

35:15







12

Norbergs OK 6






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Hans Bergström

12

40.05

13:17


Str 2

Tove Spolander

16

94.07

34:19


Str 3

Åse Blom

16

128:18

38:43


Str 4

Per Janzon

12

168.26

38:12







13

OK Hedströmmen 4






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Hasse Åström

16

42.34

15:46


Str 2

Leif Rolén

10

78.16

18:28


Str 3

Max Rolén

13

118.14

28:39


Str 4

Anders Carlsson

13

169.10

37:38







14

Surahammars SOK 1






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Olle Granath 

8

37.51

11:03


Str 2

Anders Gunnarsson 

14

84.01

24:13


Str 3

Karin Gunnarsson

12

112.45

23:10


Str 4

Viktor Öhlén

14

172.04

40:30







15

OK Hedströmmen 1






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Ulf Kjellin

9

38.33

11:45


Str 2

Sylvia Broström

12

81.19

21:31


Str 3

Sanne Rolén

15

118.17

28:42


Str 4

Cecilia Einarsson

15

175.39

44:07







16

Norbergs OK 7






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Hans-Åke Gustafsson

15

42.03

15:15


Str 2

Lars-Erik Jernström

17

96.36

36:48


Str 3

Monica Wengrud

17

128.19

38:44


Str 4

Henrik Hellgren

16

198:47

68:33








Norbergs OK 2






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Rasmus Elmertoft

14

40.16

13:28


Str 2

Albin Blom

Felst.

--.--

--:--


Str 3

Sofia Andersson

10

112.41

23:06


Str 4

Fredrik Larsson

7

152.21

20:49








Hallstahammars OK






Klass

Namn

Vxl plac

Vxl tid

Tid+


Str 1

Gudrun Persson

17

43.04

16:16


Str 2

Annika Norström

11

80.54

21:06


 


 

 

Skribent: Robert Larsson

 

 Sponsorer2021.jpg

 

Postadress:
Norbergs OK - Orientering
Engelbrektsgatan 73
73831 Norberg

Besöksadress:
NOK-stugan Nordansjö, .
73891 Norberg

Kontakt:
Tel: +4622323475, +4622320419
E-post: This is a mailto link

Se all info