Hoppa till sidans innehåll

NOK 5:a på Rånässtafetten

15 APR 2007 21:00
RÅNÄS. På söndagen avgjordes Rånässtafetten ett par kilometer utanför Knutby i Uppland. Från NOK fanns ett lag på plats i H21 klassen. Efter att hamnat lite på eftersläpet i början så gjordes mycket starka lopp och slutmannen i NOK:s lag Thomas Gustafsson sprang i mål som 5:e lag. Stafetten lockade ett bra startfält trots konkurrens med Sprint-SM. På startlinjen i sommarvärmen så ställdes 59 lag.
  • Uppdaterad: 03 OKT 2012 13:36

NOK startade med Pontus Nilsson som gjorde ett bra orienteringslopp men kände sig väldigt seg i benen. Pontus växlade som 29:e lag 4.40 efter då ledande Leksands OK med Daniel Kaipe. På den andra strcäkan mönstrade NOK Fredrik Larsson, Fredrik gjorde ett mycket väl genomfört lopp och plockade upp NOK-laget 17 platser till en 12:e plats. Fredrik noterade näst bästa sträcktid. Bäst sträcktid hade Mats Troeng från OK Linné som med sitt lopp avgjorde stafetten redan på den andra sträckan.
På tredje sträckan hade NOK-laget Micke Pettersson-Hjelm. Micke gjorde debut för året i NOK:s första lag och såg till att göra ett riktigt bra lopp. Micke som i dessa sammanhang är ganska oerfaren visade att de senaste årets satsning att bli en bättre orienterare nu verkligen börjat visa resultat. Micke växlade som 14:e lag. På den 4:e sträckan sprang Viktor Funcke. Viktor som på riktigt börjat hitta formen såg till att göra ett bra lopp, men var efteråt lite missnöjd med en miss på 1 min och 30 sek samt att han gärna hade haft lite drag hjälp.  - Jag sprang i ett vakuum var Viktors kommentar efter loppet. På den sista och 5:e sträckan växlade Viktor ut Thomas Gustafsson på en 10:e. Med ett riktigt riktigt starkt lopp visar Thomas sin klass. Thomas förde upp NOK-laget till en slutgiltig 5:e plats i en stafett med mycket bra lag till start. Åt segrarna OK Linné fanns inte mycket att göra, det vann överlägset. 2:a i tävlingen blev Södertälje-Nykvarn och 3:a blev lite överraskande Västerås. Nu är det fullt fokus mot 10-mila!

Resultat
H17  (55)              

    1      5 OK Linné 1                                                        3:38:23
             Josef Nordlund                 52:06      5 A             2    52:06      5
             Mats Troeng                    49:19      1 B             1  1:41:25      1
             Jörgen Ohlin                   31:56      1 AB            1  2:13:21      1
             Johan Höij                     31:48      2 BA            2  2:45:09      1
             Jan Troeng                     53:14      4 C             7  3:38:23       

    2      9 Södertälje-Nykvarn OF                                             3:47:02
             Mattias Gilgien                51:23      2 C             2    51:23      2
             Jens Molin                   1:01:06     21 A            23  1:52:29     18
             Tomas Dlabaja                  32:06      2 AB            2  2:24:35     12
             Petr Lossman                   32:53      3 BA            3  2:57:28      5
             Michal Horacheck               49:34      1 B             2  3:47:02       

    3     15 Västerås SOK 1                                                    3:51:44
             Rickard Svensson               52:17      9 A             5    52:17      9
             Johan Sundén                   54:09      9 C            12  1:46:26      4
             Magnus Öhling                  33:34      4 BA            5  2:20:00      4
             Andreas Eriksson               36:58     13 AB            8  2:56:58      3
             Anders Österlund               54:46      6 B            15  3:51:44       

    4      1 Leksands OK 1                                                     3:53:09
             Daniel Kaipe                   51:22      1 C             1    51:22      1
             Leif Bader                   1:03:36     24 A            26  1:54:58     19
             Fredrik Norman                 36:19     17 AB            6  2:31:17     20
             Kalle Dalin                    31:38      1 BA            1  3:02:55     14
             Patrik Martner                 50:14      2 B             3  3:53:09       

    5     44 Norbergs OK                                                       3:53:43
             Pontus Nilsson                 56:02     29 A            15    56:02     29
             Fredrik Larsson                53:09      2 C             6  1:49:11     12
             Micke P-H                      37:20     18 BB            6  2:26:31     14
             Viktor Funke                   34:47      5 AA            3  3:01:18     10
             Thomas Gustafsson              52:25      3 B             7  3:53:43       

    6      8 Stora Tuna OK 1                                                   3:53:49
             Johan Alfredsson               51:38      3 C             3    51:38      3
             Nils Olsson                    53:11      3 A            11  1:44:49      2
             Peter Löfås                    35:14     13 AA            5  2:20:03      5
             Niklas Aldin                   39:56     22 BB           14  2:59:59      9
             Jan Procházka                  53:50      5 B            12  3:53:49       

    7      2 IFK Lidingös Skid o OK 1                                          3:54:10
             Petter Haraldsson              52:05      4 A             1    52:05      4
             Klaus Schgaguler               53:57      7 C            11  1:46:02      3
             Micke Jansson                  33:56      7 BA            7  2:19:58      3
             Mårten Frendelius              37:08     14 AB            9  2:57:06      4
             Giacomo Seidenari              57:04     10 B            20  3:54:10       

    8     50 OK Linné 2                                                        3:54:39
             Björn Olovsson                 52:14      8 B             4    52:14      8
             Gustaf Granath                 56:53     14 C            16  1:49:07     10
             Mattias Karlsson               34:27     10 BB            2  2:23:34      8
             Lars Magnusson                 34:02      4 AA            1  2:57:36      6
             Liutauras Bilevicius           57:03      9 A            17  3:54:39       

    9     25 Järla IF OK 1                                                     3:54:43
             David A Skansze                52:32     17 B             9    52:32     17
             Johan Strandberg               53:56      6 C            10  1:46:28      6
             Erik Wiberg                    33:38      5 BA            6  2:20:06      6
             Peter Dahlberg                 36:48     12 AB            7  2:56:54      2
             Thomas Hierter                 57:49     12 A            20  3:54:43       

   10     45 IFK Lidingös Skid o OK 2                                          3:56:29
             Håkan Nyberg                   52:41     22 B            11    52:41     22
             Henric Carlsson                58:19     16 A            21  1:51:00     16
             Martin Larbo                   33:38      5 AB            3  2:24:38     13
             Martin Jonsson                 35:02      6 BA            9  2:59:40      8
             Andrew Quin                    56:49      8 C            15  3:56:29       

   11     20 Gävle OK 1                                                        3:59:05
             Dan Norin                      52:32     17 B             9    52:32     17
             Lasse Jansson                  55:16     11 A            12  1:47:48      8
             Janne Sjöhed                   36:15     16 AA            7  2:24:03     10
             Niklas Hedberg                 38:33     18 BB           10  3:02:36     12
             Erik Sisell                    56:29      7 C            14  3:59:05       

   12     36 OK Linné 3                                                        3:59:25
             Ulrik Imberg                   52:32     17 C             5    52:32     17
             Rob Hart                       56:33     13 A            16  1:49:05      9
             Boris Granovskiy               37:40     19 AA            8  2:26:45     15
             Olof Borell                    35:27      7 BB            3  3:02:12     11
             Anders Boström                 57:13     11 B            21  3:59:25       

   13     32 Täby OK                                                           4:05:02
             Henrik Olsson                  52:27     15 C             4    52:27     15
             Martin Asp                     54:00      8 B            13  1:46:27      5
             Anders Jansson                 37:44     20 BA           11  2:24:11     11
             Göran Anlind                   38:25     17 AB           10  3:02:36     12
             Lars Håkan Sandvik           1:02:26     15 A            24  4:05:02       

   14      6 Söders SOL Tyresö 1                                               4:05:54
             Robert Söderberg               52:12      7 A             4    52:12      7
             Peter Guterstam              1:03:44     25 B            26  1:55:56     24
             Martin Nordling                34:47     12 AA            3  2:30:43     19
             Nils Björke                    35:33      8 BB            4  3:06:16     15
             Göran Thimberg                 59:38     13 C            21  4:05:54       

   15     42 IFK Umeå 1                                                        4:12:58
             Erik Lind                      52:21     11 A             6    52:21     11
             Jakob Nilsson                1:02:54     22 B            25  1:55:15     22
             Patrik Svedberg                35:14     13 AA            5  2:30:29     18
             Jan Johansson                  37:22     15 BB            7  3:07:51     17
             Jiri Jansa                   1:05:07     19 C            30  4:12:58       

   16     57 Stora Tuna OK 2                                                   4:13:32
             Jonas Olsson                   52:26     13 A             7    52:26     13
             Björn Arvidsson                58:33     17 C            18  1:50:59     15
             Urban Andre                    38:46     23 BB           11  2:29:45     16
             Erik Sundberg                  38:14     16 AA            9  3:07:59     18
             Ivaylo Kamenarov             1:05:33     22 B            29  4:13:32       

   17     29 OK Hammaren                                                       4:15:57
             Joakim Ingelsson               52:23     12 B             6    52:23     12
             Lars Karlsson                1:03:49     26 A            28  1:56:12     25
             Mikael Ingelsson               34:10      8 AA            2  2:30:22     17
             Thomas Lundgren                36:11     11 BB            5  3:06:33     16
             Jonas Vestbom                1:09:24     27 C            39  4:15:57       

   18     38 OK Roslagen                                                       4:19:29
             Jonas Eklund                   55:43     25 B            17    55:43     25
             Tommy Lindberg                 53:29      5 C             9  1:49:12     13
             Ola Hultin                     34:33     11 BA            8  2:23:45      9
             Jonas Nordström                35:51      9 AB            4  2:59:36      7
             Pontus Gille                 1:19:53     38 A            46  4:19:29       

   19     51 IFK Lidingös Skid o OK 3                                          4:24:49
             Antonio Serini                 59:57     39 C            26    59:57     39
             Johan Näsman                   55:25     12 B            16  1:55:22     23
             Magnus Rajan                   37:53     21 BB            8  2:33:15     24
             Andres Tarandi                 43:48     26 AA           11  3:17:03     20
             Ulf Öjebo                    1:07:46     26 A            36  4:24:49       

   20     17 OK Linné 4                                                        4:26:18
             Marcus Phersson                52:08      6 A             3    52:08      6
             Michele Caraglio               57:24     15 C            17  1:49:32     14
             Oskar Wallen                   42:32     31 BA           15  2:32:04     22
             Henrik Boström                 39:25     20 AB           11  3:11:29     19
             Erik Melin                   1:14:49     33 B            41  4:26:18       

   21     12 Västerås SOK 2                                                    4:29:51
             Håkan Andersson                52:26     13 B             8    52:26     13
             Johan Ahlström               1:05:32     30 A            33  1:57:58     26
             Martin Juhlin                  45:47     41 AB           16  2:43:45     26
             Mikael Utter                   40:50     23 BA           13  3:24:35     22
             Robert Palm                  1:05:16     21 C            31  4:29:51       

   22     16 Sundbybergs IK 1                                                  4:30:13
             Ronny Falk                     52:35     21 A            10    52:35     21
             Stefan Hellberg                58:47     18 C            19  1:51:22     17
             Jan-Olov Bogren                40:05     25 BA           12  2:31:27     21
             Magnus Andersson               47:01     28 AB           17  3:18:28     21
             Henrik Persson               1:11:45     28 B            38  4:30:13       

   23     58 Stora Tuna OK 3                                                   4:33:18
             Sven Lundbäck                  54:11     23 B            14    54:11     23
             Jesper Mårtensson            1:00:53     20 C            29  1:55:04     20
             Ulf Eriksson                   38:10     22 BB            9  2:33:14     23
             Martin Solli                   54:50     36 AA           21  3:28:04     25
             Jonas Byström                1:05:14     20 A            30  4:33:18       

   24     48 Sundsvalls OK 1                                                   4:35:54
             Jonas Bäckström                55:45     27 B            18    55:45     27
             Erik Widegren                  59:29     19 C            20  1:55:14     21
             Tomas Johnson                  39:15     24 BB           12  2:34:29     25
             Anders Erlandsson              57:02     41 AA           23  3:31:31     27
             Tobias Eliasson              1:04:23     18 A            29  4:35:54       

   25     53 OK Tor                                                            4:43:14
             N.N.                           55:44     26 A            14    55:44     26
             N.N.                           53:26      4 C             8  1:49:10     11
             N.N.                           34:17      9 BB            1  2:23:27      7
             N.N.                         1:01:10     44 AA           24  3:24:37     23
             N.N.                         1:18:37     36 B            47  4:43:14       

   26     34 Forsa OK                                                          4:47:39
             Anders Trolin                  55:42     24 A            13    55:42     24
             Markus Hellström             1:08:43     35 C            36  2:04:25     29
             Jonas Gustavsson               41:13     28 BB           16  2:45:38     28
             Gunnar Forsgren                46:41     27 AA           15  3:32:19     29
             Micke Wilhelmsson            1:15:20     34 B            42  4:47:39       

   27     47 Turebergs IF                                                      4:47:44
             Andreas Fredriksson          1:08:33     43 B            32  1:08:33     43
             Mathias Hallmén              1:07:26     32 A            35  2:15:59     38
             Fredrik Sone                   44:47     38 AA           13  3:00:46     37
             Fredrik Stenebo                39:20     19 BB           13  3:40:06     31
             Esbjörn Eriksson             1:07:38     25 C            33  4:47:44       

   28     28 Bromma-Vällingby SOK                                              4:49:12
             Henrik Wiklund                 55:48     28 B            19    55:48     28
             Johan Malmström              1:09:54     40 C            41  2:05:42     31
             Thomas Olson                   46:39     44 BA           20  2:52:21     33
             Ola Holgersson                 56:29     39 AB           22  3:48:50     34
             Gunnar Lindberg              1:00:22     14 A            22  4:49:12       

   29     52 Söders SOL Tyresö 2                                               4:49:29
             Martin Lundholm                57:23     31 B            22    57:23     31
             Peter Andersson              1:07:44     33 C            34  2:05:07     30
             Axel Widström                  43:11     32 BA           16  2:48:18     29
             Pär Svensson                   43:03     25 AB           14  3:31:21     26
             Per Kallhauge                1:18:08     35 A            45  4:49:29       

   30     37 OK Rodhen                                                         4:54:29
             Åke Torstensson                57:23     31 A            19    57:23     31
             Erik Engsten                 1:05:03     27 B            28  2:02:26     28
             Per Melin                      46:04     43 AA           14  2:48:30     31
             Bo Fransson                    47:15     29 BB           21  3:35:45     30
             Per Norlin                   1:18:44     37 C            45  4:54:29       

   31     31 Söderhamns OK                                                     5:19:38
             Martin Sundström               59:43     35 C            22    59:43     35
             Joakim Önnemar               1:09:07     37 B            35  2:08:50     34
             Mattias Boman                  45:26     40 BB           20  2:54:16     34
             Jonas Sundberg                 49:38     31 AA           17  3:43:54     32
             Rickard Boman                1:35:44     43 A            49  5:19:38       

   32     54 Östersunds OK                                                     5:30:06
             Olle Näslund                   52:34     20 A             9    52:34     20
             Ulf Lindqvist                1:06:56     31 B            31  1:59:30     27
             Daniel Sjölund                 44:28     37 AA           12  2:43:58     27
             Andreas Gällerspång            41:19     24 BB           17  3:25:17     24
             Martin Jönsson               2:04:49     46 C            50  5:30:06       

   33     56 Vallentuna-Össeby OL 2                                            5:33:28
             Mattias Sandqvist              57:54     34 B            24    57:54     34
             Jonas Giding                 1:08:27     34 C            35  2:06:21     32
             Fredrik B-Åkerlind             41:58     29 BB           18  2:48:19     30
             Christer Asksand               57:00     40 AA           22  3:45:19     33
             Stefan Silfver               1:48:09     45 A            51  5:33:28       


   34     33 Hammarby IF OF                                                    4:57:26
             Joacim Tingstorp             1:08:36     44 B            33  1:08:36     44
             Johan Björklund              1:11:17     43 C            42  2:19:53     41
             Stefan Carlsson                40:09     26 BB           15  3:00:02     35
             Johan Ericsson                 50:58     34 AA           19  3:51:00     35
             Lars Gustavsson              1:06:26     24 A            34  4:57:26       

   35     24 OK Södertörn                                                      5:03:01
             Johan Sisell                 1:08:43     45 C            36  1:08:43     45
             Lauri Normela                1:11:13     42 A            39  2:19:56     42
             Mattias Nylund                 41:00     27 AB           13  3:00:56     39
             Göran Hellgren                 58:19     43 BA           24  3:59:15     36
             Henrik Erlandsson            1:03:46     16 B            27  5:03:01       

   36     43 Gävle OK 2                                                        5:06:00
             Anders Enmark                1:00:09     40 C            27  1:00:09     40
             Jakob Eriksson               1:27:06     51 B            51  2:27:15     48
             Simon Sjöhed                   44:09     36 BA           18  3:11:24     44
             Fredrik Gertsson               50:48     33 AB           19  4:02:12     37
             Janne Moberg                 1:03:48     17 A            27  5:06:00       

   37     35 Väsby OK                                                          5:17:00
             Robin Ekebom                 1:19:16     52 C            46  1:19:16     52
             Kristofer Thorslund          1:05:15     28 A            31  2:24:31     44
             Björn Rundlöf                  43:43     34 AA           10  3:08:14     42
             Gustav Veide                   54:12     35 BB           23  4:02:26     38
             Björn Jansson                1:14:34     31 B            39  5:17:00       

   38     18 Snättringe SK                                                     5:22:09
             David Pettersson             1:00:10     41 C            28  1:00:10     41
             Johan Hasselmark             1:16:31     47 B            45  2:16:41     39
             Anders Jarl                    45:47     41 BA           19  3:02:28     40
             Mats Fransson                1:05:38     47 AB           23  4:08:06     41
             Micke Nilsson                1:14:03     29 A            42  5:22:09       

   39     46 OK Linné 5                                                        5:26:43
             Pär Tögenmark                  57:26     33 B            23    57:26     33
             Simon Eklöv                  1:36:37     52 A            50  2:34:03     50
             Henrik Göhl                    44:06     35 AB           15  3:18:09     46
             Mathias Tärnlund               48:14     30 BA           21  4:06:23     40
             Mats Åberg                   1:20:20     39 C            47  5:26:43       

   40     11 Sundbybergs IK 2                                                  5:30:15
             Johannes Falk                1:14:48     50 B            40  1:14:48     50
             Ronny Nordgren               1:09:45     39 A            38  2:24:33     45
             Daniel Andersson               48:56     46 AB           18  3:13:29     45
             Jan Kihl                     1:01:58     45 BA           25  4:15:27     42
             Andedrs Kolmskog             1:14:48     32 C            43  5:30:15       

   41     27 IF Thor                                                           5:32:00
             Fredrik Elwinger               59:51     37 C            24    59:51     37
             Rickard Ekström              1:11:23     44 A            40  2:11:14     36
             Mattias Linell                 49:36     47 AA           16  3:00:50     38
             Niklas Nyström               1:05:01     46 BB           26  4:05:51     39
             Erik Wallén                  1:26:09     41 B            49  5:32:00       

   42     55 Västerås SOK 3                                                    5:41:14
             Stefan Olofsson                59:47     36 C            23    59:47     36
             Anders Olby                  1:24:56     50 B            48  2:24:43     46
             Oskar Mikaelsson               54:30     50 BB           24  3:19:13     47
             Andreas Eriksson             1:07:46     48 AA           25  4:26:59     47
             Jonas Jensen-Tornehed        1:14:15     30 A            43  5:41:14       

   43     14 Tierps SOK                                                        5:43:24
             Jonas Pettersson             1:21:37     53 A            48  1:21:37     53
             Johan Nordström              1:17:46     49 C            44  2:39:23     51
             Tage Nordberg                  47:19     45 BB           22  3:26:42     49
             Sune Nordberg                  50:18     32 AA           18  4:17:00     44
             Jonas Johansson              1:26:24     42 B            50  5:43:24       

   44     49 OK Linné 6                                                        6:00:35
             Niklas Henriksson            1:09:25     48 C            40  1:09:25     48
             Johan Westerbergh            1:15:41     46 B            44  2:25:06     47
             Olof Eriksson                  45:09     39 BB           19  3:10:15     43
             Martin Strömgren             1:29:49     51 AA           26  4:40:04     48
             Staffan Åkerblom             1:20:31     40 A            47  6:00:35       

   45     13 Vallentuna-Össeby OL 1                                            6:05:11
             Kent Lundvall                1:13:13     49 A            41  1:13:13     49
             Jonas Eklund                 1:10:30     41 B            37  2:23:43     43
             Filip Sagen                  1:07:31     52 AB           24  3:31:14     50
             Mats Javehed                   55:37     38 BA           23  4:26:51     46
             Mats Ekman                   1:38:20     44 C            49  6:05:11       

   46     30 Järla IF OK 2                                                     6:05:38
             Erik Amberg                  1:34:39     54 C            48  1:34:39     54
             Bengt Hall                   1:05:25     29 A            32  2:40:04     52
             Erik Mattsson                  56:08     51 AB           21  3:36:12     51
             Johan Sundvall               1:23:07     50 BA           27  4:59:19     49
             Anders Platt                 1:06:19     23 B            30  6:05:38       


          21 Dalaportens OL                                                    j godk.
             Peter Wiréhn                 1:05:59     42 C            32  1:05:59     42
             Jonas Karlsson               1:03:07     23 A            25  2:09:06     35
             Anders Älvegran              j godk.        AB                             
             Olov Godhe                     55:29     37 BA           22                
             Per Wiréhn                                  B                              

          22 IFK Umeå 2                                                        j godk.
             Börje Pauler                   52:18     10 B             5    52:18     10
             Andreas Aronsson               54:31     10 C            13  1:46:49      7
             Marcus Andersson               33:05      3 BA            4  2:19:54      2
             Kristofer Sidenvall          j godk.        AB                             
             N.N.                         j start        A                              

          23 OK Kåre                                                           j godk.
             Martin Persson                 59:55     38 C            25    59:55     38
             Carl Wiking                  1:08:54     36 B            34  2:08:49     33
             Johan Karlsson                 43:24     33 BA           17  2:52:13     32
             Fredrik Granath                39:44     21 AB           12  3:31:57     28
             Christer Morell              j godk.        A                              

           4 Leksands OK 2                                                     j godk.
             Johan Granath                  52:28     16 A             8    52:28     16
             Erik Lärfars                 j godk.        C                              
             Patrik Söderkvist              35:36     15 BA           10                
             Ulf Magnusson N.N.             36:09     10 AB     &