NOK:s Annorlunda, Klassresultatlista

2008-05-02


H75 2850 meter 3 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ingvar LundströmStora Tuna OK41:560:00
2Arne SvahnFrämmestads IK48:567:00
Alf JohanssonVästerås SOKEj start

H70 3830 meter 10 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Hans MårtenssonDalaportens OL34:460:00
2Bo KarlssonKöping-Kolsva OK34:510:05
3John VallinStora Tuna OK35:380:52
4Janne MånssonLeksands OK39:414:55
5Jan JanssonOK Kåre46:3611:50
6Rolf WestbergSK Trim/Virsbo47:0212:16
7Mats ErikssonOK Norden48:3413:48
8Rolf KrohnHudiksvalls IF51:3816:52
9Lars SöderlundHallstahammars OK63:3428:48
Rolf AnderssonRimbo SOKEj start

H65 4020 meter 14 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK34:040:00
2Kennet IvehagFrämmestads IK37:303:26
3Sven LeanderssonÄlvdalens IF OK37:323:28
4Göran BergSundsvalls OK37:363:32
5Lars-Erik RaskVästerås SOK37:483:44
6Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK39:355:31
7Tore KangasVästerås SOK39:445:40
8Sören JohanssonOK Norden39:595:55
9Rolf BjärudVästerbergslagens OL41:397:35
10Kjell MjöbergHallstahammars OK42:048:00
11Börje GustavssonHägersta GF48:0013:56
12Jan-Olof HedbergGagnefs OK48:0414:00
13Kurt SandströmSkutskärs OK52:4118:37
Torbjörn JohanssonOK NordenEj start

H60 4690 meter 11 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK38:000:00
2Gunnar LöfkvistBjursås OK41:183:18
3Tommy ÖhlingÄrla IF41:323:32
4Lars JohanssonHägersta GF42:284:28
5Håkan MossbergOK Järnbärarna42:304:30
6Tommy PerssonHallstahammars OK43:095:09
7Göran AnderssonVästerås SOK43:115:11
8Åke HöglundMidälva OK48:2810:28
9Sven-Erik KempeGävle OK52:2914:29
10Torbjörn HellquistTullinge SK54:2916:29
Jan RehdinKöping-Kolsva OKEj godk.

H55 5110 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ulf PerssonVästerbergslagens OL40:260:00
2Per Erik FogelOK Kåre40:310:05
3Kenneth WåhlbergOK Kåre41:010:35
4Bernt ÅströmVästerås SOK41:080:42
5Göran LarssonSala OK43:513:25
6Robert JessenFrämmestads IK45:024:36
7Bengt HanssonSäterbygdens OK51:0210:36
8Jon FlordalLjusdals OK72:1631:50
Mats SandewallUmeå OKEj godk.

H50 5670 meter 14 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Tommy BergerGävle OK39:420:00
2Hans AnderssonVästerbergslagens OL39:560:14
3Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK46:437:01
4Esko StadigSK Trim/Virsbo46:457:03
5Håkan TrollvadSurahammars SOK47:468:04
6Christer LundstedtSundsvalls OK51:3411:52
7Anders BergströmIFK Umeå51:4712:05
8Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK58:3018:48
9Ola WiksellStora Tuna OK59:0219:20
10Tommy ÖsthLjusdals OK59:1219:30
11Hans KarlssonLänna IF59:1719:35
12Carl-erik BerglöwFagersta OK65:5326:11
13Kaj AbrahamssonFrämmestads IK77:2837:46
14Tomas BlomqvistOK Skogsfalken85:0245:20

H45 6490 meter 19 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ulf MagnussonLeksands OK44:100:00
2Mats WalheimRobertsfors IK47:403:30
3Jan-Åke KarlssonHagaby GoIF47:433:33
4Pontus LarssonOK Skogsfalken48:464:36
5Per SundströmVästerås SOK49:235:13
6Per SandbergSäterbygdens OK49:285:18
7Mats JönssonKorsnäs IF OK49:445:34
8Mikael PerérsKorsnäs IF OK53:399:29
9Roger ÅsbergOK Hedströmmen54:019:51
10Gunnar AxelssonFagersta OK59:0714:57
11Hans WestmanVästerås SOK60:0615:56
12Ulf OlbyVästerås SOK61:4217:32
13Per EdenhamnLänna IF69:5525:45
14Tomas JanssonLänna IF70:0425:54
15Örjan ChristenssonOK Skogsfalken74:0129:51
16Per ErlandssonOK Skogsfalken76:5032:40
17Ola PetterssonLänna IF101:5857:48
Anders LundhJärfälla OKEj godk.
Patrik AhlgrenTäby OKEj start

H40 7080 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ola JernströmDalaportens OL47:100:00
2Mårten KällströmSala OK53:005:50
3Stefan CarlssonOK Klemmingen54:096:59
4Jens AnderssonOK Roslagen57:5210:42
5Arne JanssonOK Klemmingen58:1911:09
6Robert ÖstlundSäterbygdens OK64:1117:01
7Patrik WåhlinOK Skogsfalken79:1532:05
8Tomas SundqvistOK Kåre82:1535:05
9Jörgen DalénSala OK106:0658:56

H35 7800 meter 4 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK57:390:00
2Jonas JohanssonOK Skogsfalken65:598:20
Niklas OlssonFagersta OKEj godk.
Magnus LindströmVästerbergslagens OLEj start

H21 9190 meter 18 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Johan SundénVästerås SOK56:230:00
2Erik LindIFK Umeå58:482:25
3Joakim IngelssonOK Hammaren59:062:43
4Jonas KarlssonDalaportens OL62:286:05
5Sven LundbäckStora Tuna OK63:497:26
6Pär WirehnDalaportens OL65:208:57
7Martin TichovskyCzech Republic70:0613:43
8Olof NilssonOK Skogsfalken70:2414:01
9Hampus MöllerOK Kåre71:5715:34
10Kari TalltjärnVästerås SOK88:5532:32
Marcus AnderssonIFK UmeåEj godk.
Lars-Åke SandVästerbergslagens OLEj start
Niclas ErikssonFalköpings AIK OKEj start
Henrik RoosOK LinnéEj start
Stephen PalmerMalungs OK SkogsmårdarnaEj start
Carl HeymanVästerbergslagens OLEj start
Henrik ThomsonOK KåreEj start
Petter HaraldssonIFK Lidingös Skid o OKEj start

H20 7930 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Mikael LundstedtSundsvalls OK60:550:00
2Edvard DavidssonOK Klemmingen64:133:18
3Johan EnglöfKöping-Kolsva OK65:364:41
4Eric EnglöfKöping-Kolsva OK67:466:51
5Daniel PerssonHagaby GoIF72:3311:38
6Viktor ClaessonFrämmestads IK91:3830:43

H16 6210 meter 4 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Olof Christensson Viktor BlomqvistOK Skogsfalken50:560:00
2Conrad Tingström Oskar VagmanOK Klemmingen56:535:57
3Rasmus Elmertoft Kasper WestmanNorbergs OK/ Västerås SOK64:4113:45
4Tedde Norén Erik BookOK Enen Enköping93:2842:32

H14 4910 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Mats Hases Oskar SandbergSäterbygdens OK40:400:00
2Sixten Walheim Alicia WalheimRobertsfors IK54:1413:34
3Torgny Palm Eriks SöderströmHJS-Vansbro OK/ Sala OK55:3414:54
4Oscar Eriksson Pär WåhlanderVästerbergslagens OL61:1120:31
5Håkan Palm Alfons DavidssonOK Klemmingen75:4535:05
6Alexander Persson Markus ÖstlundVästerbergslagens OL114:0973:29
7Albin Blom William KarlssonNorbergs OK117:5977:19

H12 3740 meter 10 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Andreas Sundström August MikaelssonVästerås SOK24:450:00
2Emil Åberg Jacob GustafssonKorsnäs IF OK/ OK Kåre29:535:08
3Isak Söderström Martin NorrbomSala OK30:596:14
4Oscar Perérs Isak ÅbergqKorsnäs IF OK33:559:10
5Karl-Oskar Plahn Isak StålhandOK Enen Enköping37:3712:52
6Adam Lundh Gustav LundhSurahammars SOK37:4412:59
7Jonathan Persson Filip EggebladKarlsbyhedens IK40:4415:59
8Carl Karlsson Mikael LönnNorbergs OK60:0435:19
9Albin Bergren Amanda LundhSurahammars SOK62:2137:36
Pontus Holst Signe GöranssonKarlsbyhedens IKEj start

H10 2940 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Anton Kälsström Mirjam DalénSala OK24:250:00
2Gustav Öhgren Per HöijerKarlsbyhedens IK25:230:58
3Waldemar Andersson Julia AnderssonOK Roslagen25:461:21
4Ivar Axelsson Gustav MossbergKarlsbyhedens IK27:122:47
5Byron Palm Zeb PalmHJS-Vansbro OK29:325:07
6Johannes Öhgren Moa GöranssonKarlsbyhedens IK32:247:59
7Linus Karlén Tinus LindströmVästerbergslagens OL35:3711:12
8Johan Edenhamn Truls LindströmLänna IF/ VB OL40:4216:17
9Alfons Berggren Erik PaananenSurahammars SOK77:1152:46

D70 2710 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo51:440:00
2Gun HolmqvistArboga OK63:3211:48
Gun KrohnHudiksvalls IFEj godk.
Vera BlomHudiksvalls IFEj start
Irma AnderssonRimbo SOKEj start
Gunborg SundbergKöping-Kolsva OKEj start

D65 2960 meter 10 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK28:120:00
2Gunborg WestinLeksands OK31:463:34
3Inger LundhOK Norden31:533:41
4Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo32:144:02
5Ing-Marie MozeliusStora Tuna OK32:184:06
6Siv HasselgrundBjursås OK32:214:09
7Irma BjärudVästerbergslagens OL38:3110:19
8Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK39:2611:14
9Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK39:5011:38
Inger OlssonSala OKEj start

D60 3510 meter 9 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Eva HalvarsonOK Kåre40:280:00
2Berit IvehagFrämmestads IK45:375:09
3Irene ÖhlingÄrla IF47:266:58
4Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo47:467:18
5Margareta LöfkvistBjursås OK58:3818:10
Maud SundénOK JärnbärarnaEj godk.
Christina FlordalLjusdals OKEj godk.
Christina WestmanHudiksvalls IFEj godk.
Solveig SvahnOckelbo OKEj start

D55 3790 meter 3 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Annika NorströmHallstahammars OK55:000:00
Britt ErikssonSala OKEj start
Lena HedmanHallstahammars OKEj start

D50 4050 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Birgitta AnderssonFrämmestads IK36:560:00
2Jannike WåhlbergOK Kåre37:030:07
3Gudrun PerssonHallstahammars OK45:508:54
4Marita StadigSK Trim/Virsbo58:3421:38
5Ingrid JessenFrämmestads IK58:5521:59
6Carina ErikssonSkutskärs OK69:1632:20
Lena LarssonSala OKEj godk.

D45 4740 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Maria SahlinArboga OK44:330:00
2Eva WalheimRobertsfors IK44:520:19
3Marie GustavssonSundsvalls OK47:282:55
4Marita Karlsson MoodLänna IF56:5512:22
5Eva BergströmIFK Umeå57:5913:26
6Carin ErlandssonOK Skogsfalken58:0413:31
7Lena GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna91:3947:06

D40 5450 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Anna-Lena GustafssonGagnefs OK48:240:00
2Inger GunnarssonVästerås SOK48:560:32
3Hana TichovskaCzech Republic56:127:48
4Elisabeth WestmanVästerås SOK59:4111:17
5Carina SandbergSäterbygdens OK61:2713:03
6Helena HolmbergKöping-Kolsva OK63:5315:29
Catrine KarlssonHagaby GoIFEj godk.
Petra KolsvikHägersta GFEj start

D21 7490 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Anna ZetterbergVästerås SOK56:290:00
2Laila IngelssonOK Hammaren61:014:32
3Stina JanssonFrämmestads IK61:034:34
4Lisa JanssonFrämmestads IK67:4711:18
5Karin HolmDalaportens OL77:2420:55
Martina ArkåsenFalköpings AIK OKEj start
Lina PerssonHagaby GoIFEj start
Annette RoosOK LinnéEj start

D20 6070 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Annika JohnsonOK Klemmingen55:530:00
2Lisa Karlsson MoodLänna IF62:506:57
3Ida PetterssonFrämmestads IK66:1710:24
4Madelene P-BergstrandLänna IF81:2125:28
Anna BirkestålKöping-Kolsva OKEj start
Elisabeth AhlgrenTäby OKEj start

D16 5060 meter 11 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Sofia Forngren Louise BorgOK Enen Enköping44:020:00
2Joline Ingelsson Emma AnderssonOK Hammaren49:585:56
3Hanna Pramlid Lovisa SvenssonOK Klemmingen50:566:54
4Klara Alm Ida KärnströmLänna IF /Sala OK51:307:28
5Amanda Utter Carlona MikaelsdotterVästerås SOK52:238:21
6Martina Karlsson Elin ÖströmNorbergs OK55:3611:34
7Stina Skyttner Hanna OlssonLjusdals OK56:2012:18
8Johanna Erlandssson Hanna WåhlinOK Skogsfalken56:3212:30
9Madeleine Ahström Sandra JohanssonVästerås SOK58:3114:29
10Helena Lundh Amanda Antilla ErikssonLänna IF60:1616:14
Linda Öström Amanda ElmertoftNorbergs OKEj godk.

D14 4230 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Frida Sandberg Emma BacklundSäterbygdens OK32:490:00
2Elin Eriksson Sofia MossbergKarlsbyhedens IK45:1412:25
3Johanna Johnsson Ebba Jansson-JärplingOK Klemmingen52:1019:21
4Ebele Lilja Sonja PalmSala OK64:2831:39
5Ida Wenngren Sara AnderssonNorbergs OK75:0042:11
6Maria Fredriksson Johanna Skantz LundinLänna IF81:4148:52
Elin Öström Amanda ElmertoftNorbergs OKEj start
Maja Ingelsson OK HammarenEj start

D12 3740 meter 7 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Ida Kihlén Elsa AnderssonDomnarvets GOIF36:020:00
2Jenny Lindberg Emma HelmerssonVandrarringen38:372:35
3Jenny Lindblad Klara PetrisiVästerbergslagens OL43:247:22
4Emma Östlund Alice PerssonVästerbergslagens OL43:587:56
5Ylva Christensson Moa WåhlinOK Skogsfalken53:1817:16
Matilda Eriksson Linn JanssonVästerbergslagens OLEj start
Erica Edman Cecilia KruskopfKorsnäs IF OKEj start

D10 2940 meter 1 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Jonna Jungåker Jenny PeresKorsnäs IF OK24:370:00

INSKOLNING 1950 meter 14 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
Axel AnderssonNorbergs OKGodkänd
Erik PetterssonSurahammars SOKGodkänd
Hilma HammarströmStora Skedvi IK SOFFGodkänd
Hugo HammarströmStora Skedvi IK SOFFGodkänd
Julia DjupsjöKöping-Kolsva OKGodkänd
Kalle AhlqvistFagersta OKGodkänd
Klara GöranssonKarlsbyhedens IKGodkänd
Linnea DjupsjöKöping-Kolsva OKGodkänd
Lovisa AhlqvistFagersta OKGodkänd
Markus LindbergSala OKGodkänd
Oliver KarlssonNorbergs OKGodkänd
Peter ÅbergKorsnäs IF OKGodkänd
Pontus LiljebrandSK Trim/VirsboGodkänd
Shanti SöderströmSala OKGodkänd

ÖPPEN 1 2940 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Andreas LiljebrandSK Trim29:450:00
2Adam WestmanSala OK33:183:33
3Birgitta ÅhlénVästerås SOK46:4817:03
4Ronja JungåkerKorsnäs IF OK50:4220:57
5Moa GustafssonOK Kåre63:0733:22
Benjamin SahlinArboga OKEj godk.

ÖPPEN 2 3740 meter 6 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Signe GöranssonKarlsbyhedens IK42:340:00
2Birgitta Odby JanssonFrämmestads IK59:0916:35
3Kajsa SandewallUmeå OK60:0617:32
4Gustav FredrikssonLänna IF65:3022:56
5Marie BerggrenSurahammars SOK76:5734:23
Alexander SahlinArboga OKEj godk.

ÖPPEN 3 4760 meter 5 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Hampus WestmanVästerås SOK31:430:00
2Erik HelmerssonVandrarringen40:168:33
3Ragnar JohanssonNorbergs OK40:509:07
4Kerstin SundbergOK Kåre43:0811:25
5Martin LönnLänna IF51:3719:54

ÖPPEN 4 3060 meter 17 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Jenny ÖhgrenKarlsbyhedens IK34:480:00
2Ylva MossbergKarlsbyhedens IK35:390:51
3Matilda ErikssonVästerbergslagens OL36:241:36
4Annika GöranssonKarlsbyhedens IK40:215:33
5Jan BurellVandrarringen42:367:48
6Charlotte JohnsonOK Klemmingen42:488:00
7Hans MyrmanOslättforspojkarnas IK45:0110:13
8Gustav NystedtSundsvalls OK45:2910:41
9Benke LarssonHimmeta IF47:3612:48
10Christina EnglöfKöping-Kolsva OK48:2213:34
11Evelina PerssonKarlsbyhedens IK57:1022:22
12Ann-Christin HedbergKarlsbyhedens IK57:5123:03
13Jouko TaskinenVästerås SOK61:1826:30
14Filip MagnussonStora Tuna OK64:3429:46
15Karin PerérsKorsnäs IF OK66:1231:24
16Elin PetterssonSurahammars SOK76:2641:38
Jan-Erik KraftHallstahammars OKEj godk.

ÖPPEN 5 4910 meter 10 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Johan AnderssonFrämmestads IK51:040:00
2Tommy GöranssonKarlsbyhedens IK51:150:11
3Marcus AlmènFrämmestads IK53:312:27
4Anna LundhSurahammars SOK57:496:45
5Jan QvickSK Trim/Virsbo60:419:37
6Juha PetterssonSurahammars SOK62:2711:23
7Björn EkholmVästerås SOK63:5212:48
8Sofia AsplundVäxjö OK74:4123:37
9Henning WaltgårdDomnarvets GOIF93:2142:17
10peter ÖstlundVästerbergslagens OL107:3256:28

ÖPPEN 6 6210 meter 2 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Johan NilssonStigmännen Karlshamns OK55:210:00
2Svante LindgrenKorsnäs IF OK76:4421:23

ÖPPEN 7 3360 meter 20 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Bengt-Åke PalmkvistLeksands OK26:160:00
2Elin PramlidOK Klemmingen26:460:30
3Anton BacklundSäterbygdens OK27:361:20
4Matilda DavidssonOK Klemmingen28:412:25
5Julia DavidssonOK Klemmingen30:043:48
6Henry WestmanSala OK31:365:20
7Annsofi AxelssonKarlsbyhedens IK34:027:46
8Kjell GustafssonOK Järnbärarna34:278:11
9Thomas AnderssonTibro OK36:139:57
10Carl PalmqvistLeksands OK37:2411:08
11Helen LiljebrandSK Trim/Virsbo38:5212:36
12Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo41:1314:57
13Hans WesterOK Järnbärarna44:1217:56
14Anders HanssonKlubblös45:2519:09
15Katarina HedbergLerums SOK52:0825:52
16Göran ÅhlénVästerås SOK54:3028:14
17Hugo BergmanOK Linné60:1634:00
18Wincent LiljekvistIF Rune63:0936:53
19David SöderströmSala OK67:4941:33
Leif SavenäsLerums SOKEj godk.

ÖPPEN 8 5060 meter 8 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1S Peter NäsholmSkogslöparna36:190:00
2Andis LaevikisOK Klemmingen40:153:56
3Jan LundOK Kåre45:259:06
4Andris JubelisOK Klemmingen46:3810:19
5Erik JohnsonOK Klemmingen56:2220:03
6Örjan TingströmOK Klemmingen57:4721:28
7Anita TalltjärnOK Tor71:4135:22
8Ronny AnderssonIF Rune84:4048:21

ÖPPEN 9 6980 meter 10 anmälda
PlRankNamnFöreningTidTid+
1Andreas DavidssonOK Klemmingen49:310:00
2Oskar LindforsEmmaboda Verda OK54:395:08
3Anders HaglundLeksands OK58:178:46
4Jan AbrahamssonVästerås SOK60:3411:03
5David StadigSK Trim/Virsbo60:4111:10
6Tommy ErikssonLänna IF67:1017:39
7Daniel BjörnbergVästerås SOK68:2518:54
8Erik ÅbergKorsnäs IF OK74:2124:50
9Robert AlmLänna IF78:0528:34
10Malin AlmLänna IF93:2943:58


Skapad 2008-05-02 14:42:49 med OLA version 3.5.1