Hoppa till sidans innehåll

NOK:s nationella 2007


Tävlingsfakta:
Tävlingscentrum: Romtjärn, V Norberg
Antal anmälda inklusive öppna klasser: C:a 650
Väder: Halvklart till mulet, 8-12 grader, svag vind.
Terräng: Mestadels öppen och lättsprungen, svagt till måttligt kuperad
 

Resultatlista

Sträcktidslista

Sträcktider (winsplits)

 

 



Statistik:
(Endast deltagare med godkänt resultat räknas i statistiken)

Klubbar med flest deltagare

         
Klubb Antal deltagare Segrar Andra- platser Trejde- platser
Västerås 87 8 9 8
Västerbergslagen 41 4 4 3
Avesta 40 3 4 2
Säterbygden 26 1 2 2
Köping-Kolsva 25 4 2 2
Hallstahammar 24 5 2 1
Sala 24 2 2 1
Karlsbyheden 22 4 4 0
Dalaporten 22 3 5 2
Kåre 19 0 1 1
Hedemora 19 2 1 2
Stora Tuna 16 1 2 2
Kvarnsveden 14 2 1 1
Hedströmmen 12 2 3 0
Surahammar 12 0 0 2
Korsnäs 11 1 0 1
Vandrarringen 11 0 1 2
Trim/virsbo 10 0 0 0
Fagersta 10 0 0 1
Norberg 9 2 0 0
Bjursås 9 0 1 0
Lindebygden 9 0 0 2
Hagaby 8 0 1 2
Järnbärarna 7 3 0 0
Domnarvet 6 2 0 1
Total 565 52 50 49
Klubbar med flest segrare
         
Klubb Antal deltagare Segrar Andra- platser Trejde- platser
Västerås 87 8 9 8
Hallstahammar 24 5 2 1
Karlsbyheden 22 4 4 0
Köping-Kolsva 25 4 2 2
Västerbergslagen 41 4 4 3
Järnbärarna 7 3 0 0
Dalaporten 22 3 5 2
Avesta 40 3 4 2
Domnarvet 6 2 0 1
Norberg 9 2 0 0
Hedströmmen 12 2 3 0
Kvarnsveden 14 2 1 1
Hedemora 19 2 1 2
Sala 24 2 2 1
IFK Mora 2 1 0 1
Stora SKedvi 3 1 0 0
Leksand 5 1 0 0
Korsnäs 11 1 0 1
Stora Tuna 16 1 2 2
Säterbygden 26 1 2 2
Total 565 52 50 49


Pristagare:

Klassegrare
H18 ELIT Eric Englöf Köping-Kolsva OK
H21 ELIT Anders Österlund Västerås SOK
D21 ELIT Johanna Edin Dalaportens OL
D20 ELIT Tove Alexandersson Stora Tuna OK
H21 Pär Höök IFK Moras OK
H35 Henrik Holmberg Köping-Kolsva OK
H40 Lars Johansson Karlsbyhedens IK
H45 Stefan Nyberg Avesta OK
H50 Roger Lind Leksands OK
H55 Ulf Persson Västerbergslagens OL
H60 Håkan Mossberg OK Järnbärarna
H65 Kuno Österlund Västerås SOK
H70 Rune Sandberg Hallstahammars OK
H75 Lennart Öberg Västerås SOK
H80 Ragnar Hasselquist Hallstahammars OK
D21 Ann-Sofi Hofling Dalaportens OL
D35 Ulrika Nolåkers Kvarnsvedens GOIF OK
D40 Maria Bergfeldt Domnarvets GOIF
D45 Sussie Björkman Dalaportens OL
D50 Ing-Marie Back IFK Hedemora OK
D55 Britt Eriksson Sala OK
D60 Maud Sundén OK Järnbärarna
D65 Inger Olsson Sala OK
D70 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK
D75 Gunborg Sundberg Köping-Kolsva OK
Lottade Priser:
D45 MOTION Christina Englöf Köping-Kolsva OK
H55 MOTION Henning Waltgård Domnarvets GOIF
ÖPPEN 2 Maria Lederud Avesta OK
ÖPPEN 5 Lena Brynfors Västerbergslagens OL
ÖPPEN 6 Magnus Eriksson Karlsbyhedens IK
ÖPPEN 7 Mats Kåberg Köping-Kolsva OK
ÖPPEN 9 Lars-Åke Åberg IFK Hedemora OK
Uppdaterad: 08 JUN 2016 03:43 Skribent: Robert Larsson

 

Sponsorer2017

 

Postadress:
Norbergs OK - Orientering
Engelbrektsgatan 73
73831 Norberg

Besöksadress:
NOK-stugan Nordansjö, .
73891 Norberg

Kontakt:
Tel: +4622323475, +4622320419
E-post: This is a mailto link

Se all info